"Bohatý není ten, kdo má nejvíce, ale ten, kdo potřebuje nejméně."

www.levneucto.wbs.cz - mzdy, účetnictví, daně ...

Osvědčené zájezdové recepty

Zatím tyto, když tak mně připomeňte které si sem ještě přejete dát.

Dýně

Dýně po páté - ZELÍ
Letos jsem se nechtěla dělat s proslazenou a tak mě napadlo udělat zelí a protože je výborné a velmi jednoduché zde je: dužinu dýně nastrouhám na hrubé nudličky, přidám nakrájenou, nebo také nastrouhanou cibuli, kmín, himalajskou sůl - vše promíchám, nechám chvíli pustit šťávu, nacpu do sklenic (dala jsem to do 4 litrové), zatížím (umělé víčko jsem nacpala dovnitř na zelí, naplnila vodou kelímek od jogurtu, postavila na to víčko a zelí) dolila převařenou studenou vodou, aby byla dýně ponořená. Dalším víčkem zavřela, nechala 4 dni v kuchyni na míse kvasit. Pak dám do chladna a mám výborné zelí s přírodníma laktobacilama, za které je mi zažívání vděčné. Lze jej i povařit, ale to je škoda vitamínů.

Proslazená sušená dýně
4 kg nakrájené dýně (1 cm x 2 cm), 0,5 l octa, 2 kg cukru.
Dýni zalej octovou vodou (4,5 l vody, ½ l octa , nebo 2 velké lžíce kyseliny citronové, což je chutnější), nech 24 – 48 hod. proležet, podle teploty. Dýně by měla zesklovatět. Potom sceď a nech na sítu odkapat.
Prosyp cukrem a nech 24 – 48 hod. v chladnu proležet. Občas promíchej, aby se cukr rozpustil. Opět nech odkapat a usuš (já suším na mřížce na topení).
Zbylý cukerný roztok lze použít při výrobě džusu, sirupu, nebo jej převařím a sladím s ním čaj. Betakaroten v něm zůstává. Protože jsem jednu dýni nestihla udělat v zimě, když se topilo, musela jsem ji strčit prosušit do trouby. A nechala jsem ji tam 30 minut při teplotě 100°C, pak dosušila na topení a je křehčí, mnohem chutnější, doporučuji.

Džus z dýně
3 kg dýně, 2,5 l vody, 1,2 kg cukru, 1 lžíce kys. citrónové, 5 ks citrónů.
Nakrájenou, nebo nastrouhanou dýni smícháme s vodou, cukrem a kys. citrónovou a necháme 24 hod. uležet. Druhý den přidáme 2 nakrájené citróny, (pomeranče) i s kůrou a povaříme do změknutí. Vychladlé rozmixujeme a ochutíme šťávou ze 3 citrónů.
a) buď naplním do sklenic a při mírném varu 15 min. vařím, aby chytly víčka a ředím podle potřeby až při použití.
b) nebo zředím 10. litry převařené vychladlé vody. Je možné přecedit. Uložit v lednici do spotřebování.

Dýňová buchta s kokosem
300 g polohr. mouky smíchat s 1 ks prášku do peč., 300 g cukru písek, 1,5 dcl. oleje, 400 g str. dýně, 3 ks vejce, 2 hrsti str. kokosu, ( vanil. cukr ) – vše promíchat a dát na vymazaný a kokosem vysypaný plech. Peč ve středně vyhřáté troubě. Vlahé potři čokoládovou polevou a posyp strouhaným kokosem, nebo ořechy.

Dýňový nákyp rychlý a dobrý (na běžný plech 2 dávky)
1 hrnek hrubé mouky a 1 prášek do pečiva promíchej. 0,5 kg strouhané dýně, 25 dkg uzeniny (uz. bůček), 1 cibule, 3 stroužky česneku = vše nastrouhat, přidej 3 vejce, majoránku, kmín, zázvor, sůl, ½ hrnku oleje = vše zamíchat, přidej mouku s peč. práškem a rozetři na vymazaný a vysypaný plech. Zvolna upeč. Posyp strouhaným eidamem 15 dkg a zapeč. Vůbec není špatný s okurkou, nebo kys. Zelím a dá se sníst i studený. Dokonce i synům, kteří dýni nemusí, nákyp chutná.

Cuketa

Čína z cukety, dýně
1,5 kg nastrouhané dýně, 0,5 kg nakrájené cibule, 2 dcl oleje, 10 stroužků prolisovaného česneku, 1/2 sáčku ml. zázvoru, 5 cl sojové omáčky, 50 g vegety, 1 lžička čili papriky (dávám míň) - vše podusit asi 40 minut do měkka. Přidej 140 g rajský protlak a ještě 5 min. podus. Naplň do sklenic a asi 10 min. steriluj při mírném varu. Dávka je na 8 ks 370 ml sklenic.
Použití:
- jako pomazánka na topinky
- základ číny, kdy přidám ke kuřecímu orestovanému masu na nudličky a burákům
- nebo ohřáté na těstoviny posypané strouhaným sýrem
- do směsy můžeš přidat i orestovanou uzeninu, žampiony, houby, atd.
- na pizu – recept níže

Pizza z celozrnné mouky
200 g celozrnné mouky, 200 g hl. mouky, 1 pr. do pečiva, lžička soli, 2 lžíce octa 2 dcl. mléka, 8 lžic olivového oleje. Přeseji mouky a smíchám s práškem do pečiva, přidám ostatní přísady a vypracuji těsto. Vyválím na asi 1 cm placky. Před pečením je vidličkou na plechu propíchám.
Protože je to rychlá a jednoduchá příprava, dělám je i do mrazáku mezi folii, pro případ, kdy se lajdám po světě a chudáci děti nemají co jíst.

PŘEJEZDOVÉ BUCHTY

Cuketová
2 hrnky polohrubé mouky, 1 ks pečivový prášek, 1 ks vanilkový cukr, 1,5 hrnku cukru písek = vše promíchat, přidej 3 vejce, 2 hrnky strouhané cukety, 1/2 hrnku oleje a 2 hrsti kokosu, nebo ořechů. Peč ve středně vyhřáté troubě. Vlahé potři čokoládovou polevou a posyp strouhaným kokosem, nebo ořechy.

Kakaová Miriam (na velký plech 2 dávky)
20 dg hl. mouky, 20 dg cukr písek, 2 lžíce kakaa (přeseju jej), 1 ks prášek do pečiva, 2 hrsti nahrubo sekaných ořechů (nesekám se s sněma, dám je do igelitového pytlíku, volně jej zavážu a přejíždím válečkem, nebo pošlapu, obrátím a pošlapu, až se mně hrubost, jemnost ořechů líbí) = vše promíchám, přidám ¼ l mléka, 1 dcl oleje, 1 - 2 vejce, zamíchám a naleju na vymazaný a vysypaný plec. Jedna dávka se musí péct rychleji, aby nevyschla. Vlahé potřu čokoládovou polevou a posypu strouhanými (v igelíťáku pošlapanými, viz výše) ořechy.

Černý jeřáb – Aronie
Cukr (množství podle množství Aronie) a jen trochu vody, aby se mohl rozpustit na sporáku v kastrolu se silným dnem, nasypu Aronii a asi 3 minuty povařím. Nechám 24 hod. v cukerném roztoku. Pak ji na sítu nechám okapat a obalím v cukru (písek) tak, že dám do misky trochu cukru a pár okapaných Aronií a zamíchám s tím. Opakuji než obalím všechnu Aronii. Vyberu je, dám na plech a v pokojové teplotě dosuším. Ukládám ve sklenici se zavitovým víčkem. A proti molům je dobré přidat do sklenice bobkový list. Když dělám větší množství Aronie, je potřeba do cukerného roztoku přidávat cukr, aby byl stále sytý. A zbytkem roztoku sladím čaj.

Vynikající řezy Eskymo
300 g polohrubé, 100 g cukru, 110 ml oleje, 2 dl mléka, 3 vejce, 2 lžíce kakaa, 1 prášek do pečiva - vše smícháme, upečeme a vychladlou placku pokapeme rumem.
Krém: 1/2 l méka uvaříme s 2 ks kokosového pudinku + cukr. Do vychladlého přidáme 150 g másla a 2 ks zakysané smetany. Navrch pokapeme čokoládovou polevou. Nechat den uležet.

Následující akce které pro Vás připravujeme

Norsko na kole

Krásná, neopakovatelná příroda.

Zima na náchodsku 41. ročník

Kalendář zimních i letních akcí. Po parádní letní sezóně klepe na dveře zima, bílá zima, s nadýchanou peřinou třpytivého sněhu. Díky.

Přípravy na léto vrcholí

Ještě další zajímavé cyklo i pěší akce pro Vás připravujeme. Mrkněte a neváhejte s přihlášením.